Budynek Instytutu Edukacji Sarmackiej w Książęcym Mieście Grodzisku


Kurs podstaw wiedzy o Sarmacji —
Informacje praktyczne

Witam Cię, Drogi Słuchaczu w kolejnej lekcji. Tym razem dowiesz się kilku podstawowych rzeczy, które każdy Sarmata wiedzieć powinien. Można powiedzieć, że to jest pierwsze Twoje podstawowe kompendium wiedzy. Część już pewnie wiesz z poprzednich materiałów, do części może doszedłeś sam, ale tak czy inaczej zachęcam do przeczytania tego opracowania. A może jednak dowiesz się czegoś nowego.

Jak pewnie już wiesz, Księstwo Sarmacji powstało 25 maja 2002 roku - jest to najważniejsze święto państwowe. Co roku odbywa się wielka uroczystość, mają miejsce przemowy najważniejszych osób w Sarmacji a także ważnych osobistości ze świata wirtualnego. Podczas uroczystości najbardziej zasłużone osoby dostają nobilitację, inni są odznaczani państwowymi medalami. Później, po oficjalnych punktach święta wszyscy zasiadają do stołu i świętują, jak na Sarmatów przystało, wspominając rok mijający i pijąc za rok nadchodzący :)

Musisz także wiedzieć, że Sarmacja to największe polskie państwo wirtualne oparte na ustroju monarchistycznym, który oparty jest na fundamencie wolności. Pozwolę sobie tutaj zacytować Konstytucję Księstwa Sarmacji:

Art. 1.1 "Księstwo Sarmacji jest wolnym państwem, którego celem jest ochrona, obronai popieranie wolności w obrębie jego granic."

Na czele naszego państwa stoi Jego Książęca Mość Michał Feliks, trzeci Książę Sarmacji (pierwszym był Jego Książęca Wysokość Piotr Mikołaj, a po Nim JKW Daniel Łukasz). JKM na tronie zasiada od 20 stycznia 2010 roku. Zwracając się Jego Książęcej Mości nie zapomnij o Wskazówkach protokolarnych , Książę nie jest, potocznie mówiąc, pierwszą lepszą osobą, z którą możliwe, że będziesz miał zaszczyt rozmawiać. Więcej informacji uzyskać możesz na stronie Sarmacji poświęconej JKM.

Kolejną rzeczą o której musisz wiedzieć, to strona internetowa naszego Księstwa. Jest to podstawowy adres, za pomocą którego dostaniesz się na wszystkie inne strony z Sarmacją związane. Tą stroną jest www.sarmacja.org. Znajdziesz tam odnośniki do Dziennika Praw, w którym publikowane są wszystkie akty prawne, dowiesz się o strukturze władzy, czy nauczysz się czegoś o społeczności. Ale pomału, nie wszystko na raz, w miarę postępu w nauce przeczytasz o tym wszystkim na stronach Instytutu.

Następnym ważnym linkiem jest adres do Forum Centralnego, do którego adres już powinieneś znać z pierwszej lekcji. To właśnie na tym forum prowadzone są wszelkie dyskusje na temat życia w Sarmacji, a i nie tylko. Czytając ten tekst powinieneś mieć już napisany przynajmniej jeden post na forum, a może nawet i więcej.

Jak każde państwo, tak i nasze, ma swoją walutę, którą możesz przechowywać w banku (lepiej nie trzymaj pieniędzy w skarpecie pod łóżkiem ;) ). Walutą Księstwa Sarmacji jest libert, który dzieli się na 100 pinów. Liberty możesz przechowywać w Banku Sarmacji. Mam nadzieję, ze pamiętasz, gdzie możesz zdobyć swoje pierwsze pieniądze?

Chciałbym także, abyś zaznajomił się ze skrótami popularnymi w KS, takie skróty to np. BS, SN, JKW, JKM, h., hr., IP, IS czy np. MD (którą mam nadzieję się nie staniesz). O tym wszystkim możesz poczytać na stronie Sarmackich skrótów i skrótowców.

Jeśli natomiast jakieś informacje pozostają dla Ciebie nie jasne, czegoś nie znalazłeś w materiałach, czy po prostu chcesz o coś zapytać, to zwróć się do swojego nauczyciela w IES, bądź też zadaj pytanie na FC, nie ważne, który sposób wybierzesz, na pewno uzyskasz odpowiedź.

mar. Łukasz kaw. Jakubowski h. Nezumi, 25 czerwca 2010 roku

© Instytut Edukacji Sarmackiej 2005-2006 :: Webdesign Helwetyk Romański