Budynek Instytutu Edukacji Sarmackiej w Książęcym Mieście Grodzisku


Kurs podstaw wiedzy o Sarmacji —
Mikronacje i Księstwo Sarmacji

Mikronacja (państwo wirtualne), to swego rodzaju społeczność internetowa, mówiąc więcej, wspólnota, która działa na zasadach zbliżonych do państw rzeczywistych. Jednak zanim opowiem, na jakich zasadach działa v-państwo warto, abyś dowiedział się, czym są owe państwa.

Otóż państwa wirtualne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to państwo-model, gdzie to próbowano przenieść się z Internetu do świata rzeczywistego, próbowano uzyskać niepodległość, uznanie innych państw realnych. Przykładem takiego państwa jest Królestwo Sealandu położone na starej platformie wiertniczej. Drugą grupą są państwa-fantazje, one nie dążą do uzyskania statusu realnego, działają tylko w wirtualnej rzeczywistości, jak np. pierwsze w historii v-państwo, założone przez 13-letniego Bena Madisona, Królestwo Talossa.

Teraz, jak już poznałeś pokrótce, z definicji, czym są v-państwa warto, abyś przypomniał sobie, Drogi Słuchaczu, jakimi cechami charakteryzują się państwa realne. Są to między innymi: terytorium, ludność, władze oraz uznanie ze strony innych państw. Takimi samymi cechami, choć o trochę innym znaczeniu, charakteryzują się mikronacje. Posiadają one swoje terytorium, naczęściej w Internecie - są to strony WWW, serwery, IRC itp. V-państwa mają swoją ludność, tak jak w Księstwie Sarmacji wyróżniamy mieszkańców, obywateli, szlachtę i arystokrację. Poszczególni ludzie mogą dzierżyć przeróżne stanowiska, od Księcia począwszy, przez Ministrów, Posłów, Senatorów, Sędziów, Naczelników, na pracownikach różnych instytucji kończąc. Jak już przed chwilą wspomniałem, mikronacje posiadają swoje władze oraz dążą do uzyskania uznania ze strony innych państw wirtualnych. Jak widać różnice są, ale się zacierają, lecz żeby pokazać coś, co na prawdę odróżnia mikronacje od państw realnych, trzeba wymienić to, że v-państwa nie posiadają fizycznego terytorium oraz ich charakter jest dobrowolny.

Teraz już masz podstawową wiedzę na temat, czym są v-państwa, więc wiesz także, jak ogólnie działa Księstwo Sarmacji, które jest jednym z największych mikronacji w Polsce. Powstało 25 maja 2002 roku - data ta jest największym świętem w Sarmacji, co roku tego dnia odbywa się wielka uroczystość, podczas której między innymi Książę nadaje tytuły szlacheckie i arystokratyczne oraz inne odznaczenia. W Twojej nowej v-Ojczyźnie panuje ustrój monarchii konstytucyjnej a na tronie zasiada Jego Książęca Mość Michał Feliks, trzeci z kolei Książę Sarmacji po Jego Książęcej Wysokości Piotrze Mikołaju i JKW Danielu Łukaszu.

To co odróżnia Księstwo od innych mikronacji to wysoki stopień ogólngo rozwoju, począwszy od polityki, poprzez różne dziedziny naukowe, skończywszy na rozrywce. Sarmacja cechuje się też ogromną dewirtualizacją. Tradycją są coroczne zjazdy, na których można poznać osobiście wiele osobistości z Księciem na czele. W Sarmacji jest także sporo aktywnych mieszkańców, ich liczba oscyluje w granicach stu osób, nie licząc mieszkańców, którzy nie uzyskali jeszcze statusu obywatela, pierwszego stopnia w karierze Sarmaty. Każda z tych osób może zająć się czymkolwiek chce. Można udzielać się politycznie, pochwalić się swoją duszą artysty, poety, czy pisarza, bić rekordy sportowe, zostać dzielnym wojskowym, czy skrupulatnym i nieprzekupnym urzędnikiem - lista możliwych zajęć nie jest zamknięta i tylko od Ciebie zależy, Drogi Słuchaczu, czy nie zechcesz jej powiększyć.

Na tym chciałbym zakończyć ten wykład i już zapraszam na kolejny - Informacje praktyczne.

mar. Łukasz kaw. Jakubowski h. Nezumi, 24 czerwca 2010 roku

© Instytut Edukacji Sarmackiej 2005-2006 :: Webdesign Helwetyk Romański