Budynek Instytutu Edukacji Sarmackiej w Książęcym Mieście Grodzisku


Kurs podstaw wiedzy o Sarmacji —
Lista dyskusyjna Księstwa Sarmacji

Jak wspomnieliśmy, lista dyskusyjna jest sercem Księstwa Sarmacji — głównym miejscem dyskusji (nierzadko, bardzo burzliwych) i wymiany informacji między Sarmatkami i Sarmatami oraz nawiązywania nowych kontaktów towarzyskich i biznesowych. Obecność na niej jest niezbędna do bycia na bieżąco o tym, co dzieje się w naszym kraju.

Adresem listy dyskusyjnej jest sarmacja@googlegroups.com. Dostęp na nią przez przeglądarkę internetową możliwy jest pod adresem groups.google.pl/group/sarmacja. Aby zapisać się na listę, należy wysłać pusty list pod adres sarmacja-subscribe@googlegroups.com oraz odesłać automatycznie wygenerowany list, który przyjdzie w ciągu kilku minut. Zapis będzie musiał zostać potwierdzony, co nastąpi w ciągu kilku-kilkudziesięciu godzin.

Dużą uwagę przykładamy do netykiety, czyli zbioru zasad obowiązujących w internetowych dyskusjach. Z biegiem czasu bez trudności będziesz w stanie poprawnie pisać i odpowiadać na cudze listy. Jeżeli zrobisz coś nie tak, prawie na pewno ktoś zwróci Ci uwagę i napisze, jak należy poprawnie formatować wypowiedzi. Potraktuj to jako dobrą radę, nie jako przytyk. Zasady poprawnego formatowania wiadomosci znajdziesz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).

Swoją obecność na liście dyskusyjnej rozpocznij od przedstawienia się. Napisz kilka zdań o sobie, podając swoje dane (preferujemy prawdziwe) oraz wiek. Napisz również czym się zajmujesz, jakie są Twoje umiejętności oraz czym chciałbyś się zająć w Sarmacji. Chętnie dowiemy się także tego, jak do nas trafiłeś oraz jakie są Twoje pierwsze wrażenia.

Jeżeli piszesz nową wiadomość, pamiętaj o nadaniu jej właściwego tytułu, odpowiadającego jej treści. Jeżeli nie dotyczy ona bezpośrednio Sarmacji lub innego państwa wirtualnego (co zdarza się często i nie jest uważane za coś nagannego), na początku tematu powinna znaleźć się fraza „[OT]”, która oznacza, iż Twój list nie ma związku z głównymi poruszanymi tematami dyskusji.

Jeżeli odpowiadasz na wiadomość napisaną przez kogoś innego, pamiętaj o dwóch najważniejszych sprawach: po pierwsze, cytuj tylko tę część wypowiedzi, do której się bezpośrednio odnosisz — bez wahania usuwaj wszystko, co jest zbędne, po drugie zaś, odpowiadaj zawsze pod cytowaną wypowiedzią. Dzięki temu Twoje listy są dużo bardziej przejrzyste.

Do najważniejszych zasad należą ponadto: po pierwsze, pisanie wypowiedzi dłuższych, niż trzy zdania — krótkie, bezsensowne wypowiedzi są nie na miejscu, po drugie — stosowanie zasad polskiej pisowni i interpunkcji, po trzecie — stosowanie się do ogólnie przyjętych norm kulturalnej dyskusji, po czwarte — podpisywanie swoich listów (w miarę możliwości, z numerem Gadu-Gadu).

Wobec osób, które pomimo próśb naruszają zasady obowiązujące na liście dyskusyjnej, może zostać zastosowania moderacja. Moderacja polega na tym, że wypowiedzi osoby poddanej moderacji przed trafieniem na listę dyskusyjną trafiają do moderatorów, czyli osób, które badają, czy jest ona zgodna z zasadami, o których wspomnieliśmy powyżej.

Sarmacka lista dyskusyjna jest najaktywniejszą wśród polskich mikronacji. Trafia na nią dziennie co najmniej kilkadziesiąt listów, o czym należy pamiętać przed zapisem na nią. Gorąco zachęcamy do ustawienia filtrów w programie pocztowym lub na skrzynce pocztowej, które będą zapisywać wiadomości z sarmackiej listy dyskusyjnej w odrębnym folderze.

Jeżeli nie chcesz, aby twoja poczta była zasypywana duża iloscia sarmackiej poczty, lub tez z jakiegos powodu czujesz niechęć do list dyskusyjnych, istnieje jeszcze możliwosć korzystania z Oficjalnego Forum Sarmacji pod adresem www.fc.sarmacja.org . Nalezy jednak pamietac, że nie wszystkich Sarmatów można znalezć na forum - jest to miejsce o krótszej historii, a między lisciarzami a forumowcami toczy się pewnego rodzaju spór.

© Instytut Edukacji Sarmackiej 2005-2006 :: Webdesign Helwetyk Romański